Ünlü Bankanın Dolar Tavsiyesi Ortaya Çıktı

Dünyanın önde gelen bankalarından Citibank’in analistleri, Türk lirasının önümüzdeki altı ay içinde dolara karşı değer kazanabileceği görüşünde. Citibank stratejistleri, Türkiye’deki varlıklara olan ilginin artabileceği ve bu nedenle Türk lirasında dolar karşısında uzun pozisyon alınmasını öneriyorlar. Luis Costa gibi uzmanlar da bu görüşte.

Citibank stratejistlerinin raporunda, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte dolar/TL paritesine ilişkin bir değerlendirme yapıldı. Seçim sonrası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) iç piyasalardaki koşulları sıkılaştırmak için hazır olduğu belirtiliyor.

Raporda ayrıca, TCMB’nin yerel para birimini korumak amacıyla döviz hesaplarından çıkışı teşvik etmeye odaklandığı ifade ediliyor. Yatırımcılara, 6 aylık forward işlemleri üzerinden “dolar sat-lira al” tavsiyesi veriliyor. Ancak, TCMB’nin politikasındaki ani değişikliklerin risk oluşturabileceği vurgulanıyor. Stratejistlerin hedefinin yüzde 5 getiri olduğu belirtilirken, zarar durdurma seviyesinin yüzde 2,5 kayıpta olması gerektiği ifade ediliyor.

Citibank raporunda ayrıca, TCMB’nin politika faizlerini artırmak yerine makro ihtiyati tedbirlere odaklanabileceği de belirtiliyor. “Tüketici enflasyonunun mayıs/haziran aylarında zirveye ulaştığı dönemde daha fazla faiz artışı ihtimalini tamamen göz ardı etmiyoruz” deniliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x